Olše lepkavá. Olše

Olše, Alnus

Olše lepkavá

Jehnědy má elipsoidního tvaru, dlouhé až 4 cm, široké až 1,5 cm. Púčiky stopkaté, obrátene vajcovité, lepkavé. Je nasa klima vhodna na taketo pestovanie? Efekt hlubokého vykrajování listù stromu navíc pøidá na nadýchanosti. Původní částečně v jižních Čechách a na jihozápadní Moravě, jinde jen sázená a druhotně se šířící. Dřevo olše je po poražení sytě oranžové. Dá se ale používat i takzvaná pitná kůra, která je skvělá pro léčbu zánětů ve střevech. Tinktura z kůry působí proti stafylokokům, proti Escherichia coli, Bacillus subtilis i proti některým prvokům.

Next

Olše (strom)

Olše lepkavá

Tato léčivá tinktura je velmi silná a dá se běžně pořídit v lékárně. . V řezbářství je hned po lipovém nejoblíbenější, ale stejně jako lipové dřevo trpí červotočem. Borka v mladosti hladká, neskôr rozpukaná, sivočierna až čiernohnedá. Pokud se ol¹e pøirozenì vysemení v pøírodì, èasto utvoøí vícekmenný strom. Jakékoliv jiné použití fotografií a textů je možné až po vzájemné dohodě s autorem a zpravidla za úhradu. Zajímavostí je, že na podzim listy nežloutnou ani jinak se nezbarvují, ale opadávají zelené.

Next

Olše lepkavá

Olše lepkavá

Olšová kůra se používala na vyčinění kůží. Hostujeme u společnosti klikněte na odkaz, udělejte objednávku a my dostaneme provizi. Záplavy v době vegetačního klidu jí vůbec nevadí v době růstu však snese záplavy jen asi 14 dní. Voda se však lehce zabarvuje dohněda. Náleží mezi pionýrské dřeviny schopné osídlovat různá místa, na nichž se jiným dřevinám příliš nedaří. A to někdy potřebujeme opravdu rychle, zvláště, když nás podobný problém zastihne v době, kdy to absolutně nečekáme.

Next

ALNUS GLUTINOSA (L.) Gaertn.

Olše lepkavá

Novì vysazované stromy s kmenem je nutné minimálnì na 3 roky pevnì vyvázat k opoøe. Laciniata je odrùda, která se od bì¾né ol¹e li¹í atraktivními, nápadnì vykrajovanými listy. Květy v jehnědách, samčí jehnědy přezimující, válcovité, květy přisedlé, se 4-6 četným okvětím a 4-6 tyčinkami, samičí jehnědy přezimující v pupenech, vejcovité, po 3-5 na dlouhých stopkách, květy po 2 za podpůrnými listeny, které po srůstu s květními listénci vytvářejí podpůrné šupiny, za plodu dřevnatějící, pestík srůstá ze 2 plodolistů, blizny nitkovité. Svůj příspěvek však mužete vložit. Strom velkých rozměrů s přímým, průběžným, plynule se zužujícím kmenem. Taková rostlina si zaslou¾í krásné místo v zahradì, kde dobøe vynikne její stavba i svìtle zelená barva listù.

Next

Olše lepkavá (Alnus glutinosa) » Rybářský rozcestník

Olše lepkavá

Proto ji řadíme, mezi opadavé stromy. Olše zelená je keř s výškou do 3 m, vázaný převážně na horské oblasti. Jo a začalo to tak,že vedle začala takto velká olše a mě přišlo jak,když to přenesla na ty menší. Strom roku u nás a v zahraničí Historie vyhlašování dřeviny roku u Lesů ČR začíná rokem 1999, jak shrnuje tabulka. Možné užití Samičí květenství Krajinotvorná dřevina, jak už jsem řekla se vyskytuje zvláště na březích vodních toků, kde spolu s dalšími keři a stromy plní zpevňující funkci.

Next

Alnus glutinosa 'IMPERIALIS'

Olše lepkavá

Druh nejlépe roste na humózních, mokrých půdách, dostatečně provzdušněných, což souvisí s prouděním vody. Koruna vajcovitá, u starších jedincov až ihlanovitá. Největší obvod 460 cm je udáván u památného stromu Dětřichovická olše, rostoucího ve stejnojmenné obci Dětřichovice v okrese Bruntál v Moravskoslezském kraji. Obdobné aktivity existují nejen u nás, ale i v zahraničí. Mimo to má speciální využití i v Japonsku v uměleckém řezbářství a sochařství — pokroucené stromy olše jsou tam ceněným artiklem.

Next